Artykuł „Najważniejsze zasady” zawiera listę tego, co możesz albo nie możesz robić, a także — tego, czego Społeczność od ciebie oczekuje. Niemniej Autorytet RPC to społeczność pisarska, więc dużo rzeczy uogólniliśmy; trudno jest bowiem uregulować sprawy niuansowe, w szczególności w zakresie komunikacji członków Witryny. Jakieś zachowanie może niektórym osobom się nie spodobać, ale to normalne, o ile chyba nie działa ono na nerwy wszystkim — tego typu zachowania są niedopuszczalne. Dosyć prostą regułą, którą zalecamy każdemu przestrzegać, jest: nie zachowuj się jak dupek.
Prowokowanie członków Administracji Witryny: Jesteśmy wolontariuszami, a nie pracownikami. Zajmujemy się dbaniem o jakość Witryny i utrzymywaniem sprzyjającej tworzeniu atmosferę w Społeczności. Staramy się mieć nerwy ze stali i nie ulegać łatwo gniewowi, ale, koniec końców, jesteśmy ludźmi. Natarczywe prowokowanie nas jest niedopuszczalne. Mamy prawo wyrazić naszą opinię, tak jak każdy inny członek Witryny. Masz prawo się z nami nie zgadzać i dyskutować na dowolny temat, o ile zachowujesz się uprzejmie. Nie zostaniesz nigdy ukarany za niezgodzenie się z członkiem Administracji Witryny.
Agresja: Autorytet RPC zapewnia swoim członkom wolność podejmowania każdego zagadnienia bez obaw o zostanie ukaranym. Jednakże wolność wyrażania opinii ma swoją granicę w momencie, gdy przeradza się w agresję. Natarczywa agresja ani nękanie członków witryny nie są dopuszczalne. Za niedozwolone zachowania uznajemy m.in. grożenie, SPAM-owanie, znieważanie, zniesławianie, niszczenie i gromadne zaniżanie ocen artykułów.
Posty specjalne: Termin ten stosujemy do sytuacji, gdy członek Administracji Witryny tworzy wypowiedź na forum bądź podstronie dyskusyjnej nie jako członek Witryny, ale właśnie jako członek Administracji Witryny. Wiadomości takie mają tytuł „★ Post specjalny ★” i mogą być publikowane wyłącznie przez członków Administracji Witryny. Cztery najpopularniejsze rodzaje postów specjalnych:
- wezwanie do usunięcia: każdy, kto chce, może poprosić o czas na przepisanie artykułu w odpowiedzi do takiego posta, ale nie głosuj, jeśli nie jesteś członkiem Administracji Witryny, chyba że wyraźnie poproszono o głosy spoza grona Administracji Witryny;
- nakaz zakończenia dyskusji: nigdy nie odpowiadaj na taki post, albowiem sygnalizuje on, iż dany wątek został zakończony;
- obwieszczenie o zamknięciu: nigdy nie odpowiadaj na taki post — stanowi on sygnał, iż dany wątek na forum został technicznie zablokowany;
- obwieszczenie o otwarciu: post taki jest sygnałem, iż zamknięty wątek na forum został na nowo otwarty.
Pisanie: Autorytet RPC zaleca stosowanie się do procedury publikacyjnej celem zapobieżenia wstawiania substandardowych utworów. Zalecenie to w żadnym razie nie jest dyrektywą, ale sformułowane jest z myślą o potrzebach autorów w szczególności młodszych stażem. Procedura publikacyjna składa się z dwóch etapów i chociaż rekomendujemy skorzystanie z obydwu, to w ostateczności prosimy o zastosowanie się do przynajmniej drugiego z nich. W przypadku tłumaczeń oczywiście korzysta się tylko z drugiego etapu. Ponadto całą procedurę publikacyjną, z wyłączeniem faktycznej publikacji utworu, można przeprowadzić na łamach naszego serwera Discord.
Na etapie pierwszym, gdy autor sformułował pomysł na pracę, tworzy on nowy wątek na naszym forum, w dziale koncepcji, przedstawiając społeczności swój pomysł na raport, opowieść lub też operację. Następnie oczekuje opinii co najmniej dwóch członków Witryny i udziela im odpowiedzi, akceptując sugerowane zmiany lub wyjaśniając, dlaczego nie odpowiadają one obrazowi pracy. Oczywiście autor może też dopytywać lub dyskutować z kolegami i koleżankami o tychże zmianach. Jeżeli autor zaakceptował pewne propozycje zmian, dokonuje ich wdrożenia w swoją pracę, najlepiej poprzez modyfikację odpowiedniego szablonu na naszym Sandboxie.
Na etapie drugim, gdy autor stworzył pierwszą wersję swojej pracy, dokonuje on otwarcia nowego wątku na naszym forum, w dziale szkiców albo tłumaczeń, przedstawiając szkic swojej pracy społeczności i ponownie — oczekując opinii co najmniej dwóch członków Witryny. Po roztrząsaniu opinii i ew. wdrożeniu niektórych z zaproponowanych zmian, autor uzyskuje wersję ostateczną pracy, którą może opublikować. Zalecamy nie kończyć tego etapu, dopóki co najmniej jedna osoba nie przeprowadzi redakcji językowo-stylistycznej pracy.
Publikacja raportu odbywa się poprzez wklepanie do paska adresu http://rpc-pl.wikidot.com/rpc-pl-[NUMER], kliknięcie na łącze tutaj i przeklejenie wersji ostatecznej do okienka, które się tam pojawi. Upewniwszy się, że praca zawiera moduł oceny, czyli kod [[include component:rate]], autor klika przycisk publikujący. O ile może on wykonać czynności techniczne, takie jak wstawienie odpowiednich tagów czy ustanowienie strony nadrzędnej, równie dobrze może zająć się tym Administracja Witryny. Ważne jest to, by autor jednak zedytował Serię polską i przy numerze raportu, który właśnie opublikował, wstawił jego tytulik. Autor naturalnie może poprosić Administrację Witryny o pomoc w tej kwestii. Czynnością ostatnią jest zarejestrowanie nowej publikacji według wskazanego formatu w dzienniku publikacji, jeśli praca jest oryginalna, a jeżeli nie, to w dzienniku tłumaczeń. Publikacja opowieści lub operacji przeprowadzana jest jak wyżej, tylko że nie ma potrzeby edytowania żadnego artykułu jak Seria polska.
Z momentem publikacji twoje wątki w ramach etapu pierwszego i drugiego zostają zamknięte i przeniesione do forum archiwalnego.
Przez pierwszych 7 dni od daty opublikowania utworu podlega on okresowi ochronnemu — o ile jest zgodny z zasadami, jego usunięcie jest zakazane. Jednakże po upływie tego okresu ocena artykułu musi wynosić co najmniej 2,8, o ile zagłosowało co najmniej 5 osób. W przeciwnym razie zmuszeni będziemy usunąć twoją pracę bądź poprosić cię o jej przepisanie, chyba że pozwolisz innej, chętnej osobie dokonać jego rewizji.
Przypominamy, że jako autor pracy możesz ją edytować zgodnie z uznaniem, o ile twoje zachowanie mieści się w naszych zasadach, a co więcej — możesz utwór także w dowolnej chwili usunąć albo poprosić o jego zarchiwizowanie — o ile ocena pozwala mu na dalszą publikację, zostanie zarchiwizowany na prośbę autora; jeśli ocena nie pozwala na archiwizację, zostanie zarchiwizowany wyłącznie, gdy inne prace się do niego odwołują w takim stopniu, że jego usunięcie mogłoby im zaszkodzić.
Edytowanie: Niniejsza Witryna jest tzw. wiki, co oznacza, iż jej członkowie zachęcani są do dokonywania wkładu w postaci utworów oraz edytowania artykułów, aczkolwiek ma to swoje ograniczenia — rozróżniamy bowiem dwa rodzaje edycji:
- Formalne: te wchodzą w zakres redakcji językowo-stylistycznej tekstu; na ogół, dopóki zmiana formalna nie wpływa na znaczenie utworu, jest dopuszczalna, aczkolwiek jeśli planujesz wprowadzić wiele tego typu edycji, poinformuj o tym na podstronie dyskusji utworu, by Administracja Witryny zawczasu zrozumiała, jakie masz intencje; wiedz, że każda edycja, jaką wprowadzisz, jest widoczna dla wszystkich.
- Materialne: te obejmują zmienianie znaczenia tekstu, zmienianie obrazków oraz inne edycje dotykające bezpośrednio pomysłu; przed wprowadzeniem edycji materialnej obowiązkowe jest uzyskanie na to zgody autora utworu i jej udokumentowanie na podstronie dyskusji pracy; nawet Administracja Witryny nie może wydać takiej zgody w zastępstwie za autora, chyba że treść utworu narusza obowiązujące zasady.
Kolaboracje: Możesz utworzyć dowolny raport, historię czy log testów na zasadach pracy otwartej na wkład innych użytkowników, o ile w jasny sposób wskażesz czytelnikowi, jakich zmian może on dokonywać, a jakich nie. Jeżeli jakaś część twojej pracy przeznaczona jest pod kolaborację na zasadzie powielania pewnych fragmentów, umieść ich możliwy do przekopiowania kod w swoim utworze. Pamiętaj również, iż to ty, jako twórca pracy, odpowiadasz za weryfikację wkładu osób innych.
Prace otwarte oznaczone są tagiem kolaboracja i oryginał — nie możemy bowiem edytować w ten sposób utworów przetłumaczonych; choć jeśli tak bardzo cię to interesuje, zawsze możesz odwiedzić oddział, w którym utwór tamten powstał jako oryginał, i tam zamieścić swój pomysł.
Rewizje: Może się zdarzyć, że pewna praca już nie domaga lub autor odnosi wrażenie, iż lepiej powierzyć ją komuś innemu. W takich przypadkach zastosowanie ma procedura rewizji, której celem jest ochrona i umożliwienie doskonalenia utworów już istniejących.
Abyś mógł poddać cudzą pracę rewizji, musisz uzyskać uprzednią zgodę autora. Jeżeli nie ma możliwości skontaktowania się z autorem od co najmniej 14 dni, a praca nadaje się do usunięcia, tj. jej ocena przy liczbie co najmniej 5 głosów posiada ocenę 2,7 lub mniejszą, Administracja Witryny może wydać zgodę w zastępstwie za autora, dokonując zachowania aktualnej wersji pracy w specjalnej sekcji sandboxa. Jeśli z autorem nie ma kontaktu, Administracja Witryny może uzależnić wydanie takiej zgody od upływu ww. okresu, blokując możliwość oceniania danej podstrony i wstrzymując jej usunięcie do tamtego czasu.
Jeżeli chcesz zrewidować cudzą pracę na podstawie zgody Administracji Witryny, musisz być autorem przynajmniej jednej pracy z oceną 4,0 lub wyższą na podstawie co najmniej 5 głosów. Musisz wskazać autora oryginału w ramach atrybucji na podstronie dyskusyjnej. Jeśli autor pozostawił jakiekolwiek życzenia na temat losu jego utworu, muszą zostać uszanowane. Przed wstawieniem pracy przepisanej slot zajęty przez utwór, który przepisałeś, zostanie zwolniony przez Członka Administracji Witryny.
Odpowiednie treści: Wszelkie obrazki zarówno pornograficzne, jak i obscenicznie krwawe (tzw. gore), są zakazane, albowiem wiążą się z naruszaniem postanowień regulaminu Wikidot.
Odgrywanie ról fikcyjnych: Niniejsza Witryna nie służy odgrywaniu ról fikcyjnych, czyli tzw. role-playingowi; porozumiewając się z członkami Witryny, nie zachowuj się, jakbyśmy żyli w uniwersum Autorytetu RPC.
Krytykuj konstruktywnie: Powiedzenie autorowi, że jego praca jest „do kitu” (albo „fajna”), nie jest zbyt pomocne; naturalnie możesz tak napisać, ale jeśli chcesz, by Społeczność traktowała cię poważnie, staraj się, by twoja krytyka była zawsze jak najbardziej konstruktywna, czyli wnosiła do sprawy coś nowego i jednocześnie pomocnego autorowi; warto w opinii krytycznej m.in.:
- powiedzieć, co sprawia, że utwór jest dobry czy zły (autor nie może przecież naprawić czegoś, o czym nie wie);
- zasugerować, w jaki sposób można by — według krytyka — podnieść jakość pracy;
- zadać pytania, dzięki którym autor będzie mógł spojrzeć na swoją pracę z innej perspektywy, przez co być może samodzielnie odkryje on możliwości poprawy jakości utworu.
Oczywiście nie znaczy to, że każda opinia krytyczna, jaką napiszesz, ma być niezwykle złożona i dogłębna. Niemniej pamiętanie o wyżej wskazanych punktach zdecydowanie doda słowom krytyki waloru konstruktywności. Abyśmy mogli pozytywnie rozpatrzyć twoją aplikację, musisz podać w niej następujące h-a-s-ł-o: „Będę wspierać społeczność RPC-PL”. To nie żart; jeżeli nie podasz tego h-a-s-ł-a, nie rozpatrzymy pozytywnie twojej aplikacji.
Eksperymentuj: Może się wydawać, że nasza Witryna skupia się głównie na raportach RPC, ale jest o wiele więcej form wkładu. Możesz bowiem dzielić się z nami swoimi opowieściami, pracami plastycznymi, animacjami, muzyką, filmami i utworami innych rodzajów. Z wielką chęcią poznamy twój pomysł!
Czytaj nasze prace: Zanim zaczniesz krytykować, poczytaj nasze artykuły, by pogłębić swoje zrozumienie uniwersum Autorytetu. Nie ma czegoś takiego, jak zbyt dużo wiedzy.