Dyscyplina
znajomość nieobowiązkowa
Dyscyplinę rozumiemy jako stan przestrzegania przez członków Witryny panujących w niej zasad. W przypadku niedopuszczalnego zachowania się danego użytkownika (naruszenia dyscypliny) Administracja Witryny może stanąć przed koniecznością jego zdyscyplinowania.
Obecnie zasady wymagające bezwzględnego przestrzegania znajdują się w artykułach:
- Najważniejsze zasady (pozostałe zasady muszą być zgodne z opisanymi w tymże artykule),
- Dla zaczynających (w zakresie korzystania z Witryny),
- Poradnik w sprawach tłumaczenia (w zakresie przekładania utworów obcojęzycznych na język polski),
- Omówienie spraw kanonicznych (w zakresie tworzenia nowych elementów uniwersum),
- Poradnik tagowania (w zakresie tagowania utworów),
- Sandbox (w zakresie korzystania z sandboxów),
- Konkurs (w zakresie prowadzenia i uczestniczenia w konkursach),
- Administracja Witryny (w zakresie aktywności członków Administracji Witryny),
- Strony autorskie (w zakresie publikacji wpisów oraz stron autorskich) oraz
- niniejszym — w zakresie procedury.
Przewodnik po artykule:
- przyjęliśmy, iż dyscyplinowanie przeprowadzane będzie na jeden z dwóch sposobów, które to opisujemy na drugiej i trzeciej zakładce;
- czwarta zakładka poświęcona jest dyscyplinowaniu członków Administracji Witryny;
- piąta zakładka opisuje sytuację, gdy zdyscyplinowany lub osoba, która ucierpiała na jego zachowaniu, jest niezadowolona z obrotu sprawy;
- ostatnia zakładka natomiast jest repozytorium ustaleń, jakich dokonaliśmy podczas procedur dyscyplinujących, by zapewnić jednolitość systemu dyscyplinowania.
Reakcja porządkowa (dalej: RP) może zostać wykonana przez każdego członka Administracji Witryny (dalej: CAW) w sytuacji, gdy doszło do naruszenia dyscypliny, a owo:
- wymaga reakcji Administracji Witryny (dalej: AW);
- nie zasługuje na wszczęcie procedury dyscyplinującej ani
- nie istnieje zasada, która nakazywałaby wszczęcie procedury bez względu na pkt 2.
W ramach RP CAW może naruszającego dyscyplinę:
- upomnieć poprzez prywatną wiadomość, w której CAW wyjaśni, co w zachowaniu naruszającego naruszyło dyscyplinę, i poprosi, by nie doszło do powtórki;
- ostrzec poprzez wiadomość prywatną i publiczną na forum, w której CAW wyjaśni, co w zachowaniu naruszającego naruszyło dyscyplinę, i poprosi, by nie doszło do powtórki, a także podkreśli, że w razie kolejnego niewłaściwego zachowania w ciągu 30 dni najłagodniejszą reakcją będzie nałożenie nagany, bez względu na stopień naruszenia, albo
- zganić poprzez wiadomość prywatną i publiczną na forum, w której CAW wyjaśni, co w zachowaniu naruszającego naruszyło dyscyplinę, i poprosi, by nie doszło do powtórki, a także podkreśli, że w razie kolejnego niewłaściwego zachowania w ciągu 30 dni najłagodniejszą reakcją będzie wszczęcie procedury dyscyplinującej, bez względu na stopień naruszenia.
RP notowana jest w dzienniku RP. Od RP nie przysługuje odwołanie, aczkolwiek dziennik RP podlega dziennej rewizji przez głównego administratora, który może z uzasadnionych powodów każdą RP uchylić. Jeżeli RP wykonana została przez głównego administratora, może zostać uchylona na uzasadnioną prośbę większości CAW.
RP wykonywane na Discordzie podlegają zasadom ww., z czym w przypadku wykonania nagany dokonuje się również wyrzucenia osoby zdyscyplinowanej z serwera. W zależności od dokładnych okoliczności sprawy CAW wykonujący aktywność administracyjną na Discordzie mogą stosować inne dostępne środki, takie jak wyciszenie osoby na okres do 24 godzin, oprócz blokowania konta — środek ten może zostać wykonany tylko na podstawie ważnej decyzji wydanej w toku procedury dyscyplinującej.
RP wykonana na Discordzie nie zostaje odnotowana na Witrynie ani vice versa.
Wszczęcie
Procedura dyscyplinująca (dalej: PD) zostaje uruchomiona przez administratora w wyniku osobistego zaobserwowania naruszenia dyscypliny lub przekazania mu informacji o takowym przez osobę trzecią, o ile stopień naruszenia wymaga reakcji Administracji Witryny, a RP byłaby niewystarczająca.
Procedurę dyscyplinującą prowadzi administrator, a w wyjątkowych przypadkach — moderator globalny. (w obydwu przypadkach dalej: prowadzący). Prowadzący nie może jednak być osobą, której stosunek do dyscyplinowanego lub sprawy świadczy, iż nie będzie ona prowadziła procedury neutralnie i bezstronnie. W PD nie może też brać udziału główny administrator, z wyjątkiem samego wszczęcia, wykonania kary lub usunięcia dyscyplinowanego z listy członków Witryny na czas rozpoznania sprawy w przypadku, gdy mógłby on podjąć się próby wandalizowania Witryny.
PD może zostać uruchomiona w trybie przyspieszonym (dalej: TP) albo trybie normalnym (dalej: TN). Tryb przyspieszony stosuje się wyłącznie w przypadku, gdy na etapie wszczęcia prowadzący posiada wystarczające rozeznanie w sprawie, by ją zamknąć odpowiednim rozstrzygnięciem. Jeżeli w toku sprawy rozpoznawanej w TP na jaw wyjdzie konieczność zgromadzenia dodatkowego materiału, sprawa ulega przekształceniu do trybu normalnego. Sprawa zaś otwarta lub przekształcona do TN nie może pod żadnym pozorem zostać przekształcona do TP. Celem tego rozróżnienia jest przyspieszenie biegu spraw wobec oczywistych naruszeń dyscypliny i osób, których obecność w Społeczności do tego się ogranicza. Prowadzący może otwierając sprawę, jednocześnie ją zamknąć, a jeżeli z jakiegokolwiek powodu innego, niż konieczność zgromadzenia dodatkowego materiału, tego nie uczyni, musi zamknąć sprawę do 24 godzin. W przeciwnym razie sprawa przekształcona zostaje do trybu normalnego.
Techniczny wymiar sprawy
Wszczęcie PD wiąże się z otwarciem wątku na forum administracyjnym, pod tytułem aktualnej nazwy dyscyplinowanego i numeru PD (PD-TRYB/RRRR-MM-NR_SPRAWY_W_ROKU) ze wskazaniem aktualnego stadium procedury w opisie wątku.
Jeżeli sprawa została zakończona odwołaniem lub nie odwołano się w terminie, wątek tamten podlega zamknięciu. Jeżeli wobec któregokolwiek dyscyplinowanego nie wydano decyzji, jego nick zostaje usunięty ze sprawy i zastąpiony formą "dyscyplinowany nr X", Jeżeli nie wykonano kary, wątek podlega zanonimizowany z upływem roku od dnia zamknięcia sprawy, a jeśli karę wykonano — po upływie roku od dnia jej wykonania. Termin anonimizacji wątku jest jednoznaczny z terminem zatarcia sprawy.
Kontakt z uczestnikami sprawy odbywa się za pośrednictwem Discorda lub za pośrednictwem wyznaczonego do tego wątku na forum Witryny — nie na forum GD, gdzie zamieszczone są oficjalne komunikaty w sprawie.
Rozpoznanie (tylko TN)
Prowadzący na tym etapie dąży do zgromadzenia materiału pozwalającego na wydanie sprawiedliwego rozstrzygnięcia w sprawie. Ponadto prowadzący:
- prowadzi całą PD samodzielnie — jest związany wyłącznie prawem powszechnie obowiązującym, zasadami obowiązującymi w Witrynie i ważnymi ustaleniami z repozytorium;
- prowadzi PD bez zbędnej zwłoki;
- dba o to, by podejmowane przez AW czynności w PD były jawne oraz
- udziela stosownych informacji uczestnikom PD na temat jej przebiegu.
Jeżeli w sprawie jest osoba, która ucierpiała na zachowaniu dyscyplinowanego (dalej: OKU), należy szczególną uwagę przydać jej stanowisku odnośnie do chęci ukarania dyscyplinowanego, aczkolwiek jeżeli osoba tamta nie żąda ukarania dyscyplinowanego, przed umorzeniem procedury z tego powodu należy upewnić się, iż szkodliwość zachowania dyscyplinowanego jest na tyle niska, że umorzenie procedury nie będzie odbierane jako wyraz przyzwolenia na naruszanie dyscypliny.
Jeżeli jednak OKU żąda ukarania dyscyplinowanego, może wyrazić stanowisko wobec każdego stanowiska dyscyplinowanego, a dyscyplinowany — na każde stanowisko tej osoby odpowiedzieć. Zasada ta nie może prowadzić do sparaliżowania procedury; jeżeli prowadzący uzna, że przedstawione do tej pory stanowiska są wystarczające do rozstrzygnięcia sprawy, może pozwolić osobie, która ucierpiała na zachowaniu dyscyplinowanego, a następnie dyscyplinowanemu na sformułowanie ostatniego stanowiska w sprawie.
Jeżeli z rozpoznawanym zdarzeniem łączy się kilku dyscyplinowanych, udział i odpowiedzialność każdego należy ustalić odrębnie, ale objąć jednym rozstrzygnięciem.
Jeżeli w sprawie pojawią się wątpliwości, których nie można z pewnością usunąć, należy je rozstrzygnąć na korzyść dyscyplinowanego, chyba że ocena ta spowoduje negatywne konsekwencje wobec innego dyscyplinowanego — wówczas wątpliwości należy rozstrzygnąć kompromisowo, a jeżeli problem nadal ma miejsce — odstąpić od ich rozstrzygnięcia.
Prowadzący odmawia dopuszczenia materiału:
- który został pozyskany z naruszeniem zasad obowiązujących w Witrynie;
- który nie ma znaczenia dla sprawy lub
- co do którego zachodzi duże prawdopodobieństwo, że został sfabrykowany.
Każdy członek Witryny, który nie bierze ani nie będzie brał udziału w rozstrzygnięciu sprawy, ale jest z nią związany, ma obowiązek odpowiedzieć na pytania mające znaczenie w zakresie tego związku dla rozstrzygnięcia, w terminie wyznaczonym przez prowadzącego z poszanowaniem możliwości czasowych tego członka Witryny, chyba że obawia się on własnej odpowiedzialności lub łączą go szczególne relacje z dyscyplinowanym. Prowadzący zadaje pytania własne oraz przekazane mu przez dyscyplinowanego oraz OKU, o ile albo oczywiście prowadzą do uzyskania dopuszczalnego materiału, albo osoba pytająca uprawdopodobni, że tak jest.
Rozstrzygnięcie
Prowadzący może wydać wyłącznie niżej wskazane rozstrzygnięcia.
Rozstrzygnięcie | ||
---|---|---|
Umorzenie procedury | Decyzja zawieszona | Decyzja dyscyplinująca |
Prowadzący umorzy procedurę, jeśli:
- wszyscy dyscyplinowani w sprawie usuną konta, chyba że prowadzący uzna, że przeprowadzenie procedury jest uzasadnione ze względu na możliwość, że choć jeden dyscyplinowany utworzy nowe konto — wówczas prowadzący może przejść wprost do rozstrzygnięcia z pominięciem materiału uzyskanego od dyscyplinowanego, a wydana decyzja oczekiwać będzie wykonania do czasu ewentualnego utworzenia nowego konta przez dyscyplinowanego — nie wydaje się wtedy decyzji zawieszonej ani nie biegnie okres zatarcia;
- wszyscy OKU sprzeciwią się ukaraniu dyscyplinowanego, a prowadzący nie uzna, że będzie to wyraz przyzwolenia na naruszanie dyscypliny;
- zasada, która została naruszona, została wycofana;
- po przeanalizowaniu materiału w sprawie prowadzący uzna, że żaden z dyscyplinowanych nie naruszył dyscypliny albo naruszył ją w stopniu niezasługującym na wszczęcie PD, a nie została ona wszczęta w wyniku naruszenia dyscypliny w stanie zganienia.
Jeżeli tylko wobec części dyscyplinowanych należałoby umorzyć procedurę, prowadzący, wydając rozstrzygnięcie, adnotuje, że tym samym umarza wobec nich procedurę.
Decyzja zawieszona jest równoznaczna z decyzją dyscyplinującą (wymierzającą karę) z wyjątkiem, iż wykonanie kary zawieszone zostaje do czasu zatarcia sprawy. Jeżeli w okresie tym dyscyplinowany dopuści się naruszenia dyscypliny w stopniu zasługującym co najmniej na naganę, kara zostaje odwieszona i zaczyna bieg od chwili naruszenia dyscypliny, a zatarcie po jej wykonaniu. Decyzję zawiesza się w przypadku, gdy naruszenie dyscypliny było incydentalne i albo w części pozostaje usprawiedliwione, albo dyscyplinowany przez rozstrzygnięciem sprawy pogodził się ze wszystkimi OKU.
Kara wymierzalna | Możliwa wielkość w miesiącach albo warianty |
---|---|
Zakaz pisania postów | 3-6 |
Zakaz publikacji | 3-6 |
Nakaz publicznego przeproszenia OKU | — |
Krótkotrwała blokada konta | 1-3 |
Długotrwała blokada konta | 6-12 |
Permanentna blokada konta | można nadać zastrzeżenie o nieodwracalności |
Prowadzący może wymierzyć tylko karę wyraźnie wskazaną jako wymierzalną. Prowadzący nie może wymierzyć więcej niż jednej kary blokady konta ani wymierzyć kary dodatkowej do permanentnej blokady konta. Jeżeli połączona została kara blokady konta z karą zakazu, biegną one konsekutywnie, poczynając od kary blokady konta. Jeżeli połączono kary zakazów, biegną one równocześnie. Kara nakazu może zostać wykonana przez zdyscyplinowanego w dowolnej chwili; w razie niewykonania kary nakazu AW może uzależnić od jej wykonania ponowne przyjęcie zdyscyplinowanego na członka Witryny oraz jej serwisów oraz rozpoczęcie biegu okresu zatarcia. Nieprzestrzeganie kary zakazu przez zdyscyplinowanego prowadzi bezwzględnie do następczego wymierzenia kary blokady konta na okres, na który wymierzono karę zakazu.
Kara dobiega końca kolejnego dnia po upływie okresu, na jaki została wymierzona. Przykładowo: kara dwutygodniowej blokady konta nałożona 2 stycznia, o godzinie 18:47 rozpoczyna bieg natychmiast, chyba że zostanie wstrzymana, a kończy go o godzinie 00:00, w dniu 17 stycznia. Liczenie innych okresów przewidzianych w tym artykule podlega tej samej prawidłowości. Jeżeli z przyczyn technicznych zdjęcie blokady o godzinie 00:00 jest niemożliwe, może zostać ono wykonane do trzech godzin od upływu terminu, tj. od godziny 21:00 dnia poprzedzającego, aczkolwiek działanie takie musi zostać uzasadnione, a także czasowo maksymalnie zbliżone do godziny 00:00.
Prowadzący może przy wydaniu decyzji albo główny administrator przed rozpatrzeniem odwołania postanowić o wstrzymaniu wykonania kary na okres dozwalający odwołanie się od rozstrzygnięcia. Nie wstrzymuje się kary permanentnej blokady konta.
Zastrzeżenie o nieodwracalności, o którym mowa względem kary permanentnej blokady konta, odbiera możliwość zdyscyplinowanego do składania próśb o ponowne przyjęcie w poczet członków Witryny i jej serwisów. W razie wydania tej kary bez zastrzeżenia zdyscyplinowany może zwrócić się do AW z ww. prośbą po upływie 18 miesięcy od wydania rozstrzygnięcia. W razie odpowiedzi odmownej może on ją ponawiać co 6 miesięcy. W razie odpowiedzi pozytywnej bieg rozpoczyna roczny okres zatarcia, a zdyscyplinowany zostaje przyjęty na nowo w poczet członków Witryny i jej serwisów. Zastrzeżenie o nieodwracalności nadać należy wyłącznie w sytuacji, gdy prowadzący uzna, że naruszenie dyscypliny, którego dopuścił się dyscyplinowany, nieodwracalnie odbiera mu prawo do bycia członkiem Witryny.
W przypadku, gdy dyscyplinowanym jest CAW, podlega on, zamiast PD, specjalnej procedurze dyscyplinującej (dalej: SPD), która może zostać zrealizowana tylko w trybie normalnym, a prowadzącym jest główny administrator. W razie, gdy dyscyplinowani są zarówno CAW jak i osoba niebędąca CAW, sprawy należy rozdzielić. Jednakże wielu CAW może podlegać jednej SPD. W przypadku, gdy dyscyplinowanym jest główny administrator, na czas zrealizowania SPD przekazuje on swoje kompetencje najstarszemu stażem CAW, a sam podlega SPD w randze administratora.
O ile nie zaznaczono inaczej, informacje o przebiegu PD stosuje się odpowiednio do SPD.
Oprócz przewidzianych na poprzedniej rozstrzygnięć, CAW, w razie wydania kary, niezależnie zostanie ukarany co najmniej jedną z niżej wykazanych kar specjalnych.
Specjalna kara wymierzalna | Możliwa wielkość |
---|---|
Zawieszenie | 3-6 miesięcy |
Obniżenie rangi | 1-3 rangi |
Wyłączenie z grona CAW | można nadać zastrzeżenie o nieodwracalności |
Jeżeli zastosowano wyłączenie z grona CAW, nie stosuje się innych kar specjalnych. Jeżeli zastosowano karę permanentnej blokady konta bez zastrzeżenia stosuje się wyłącznie karę specjalną wyłączenia z grona CAW bez zastrzeżenia; jeżeli nadano jednak zastrzeżenie w karze podstawowej, stosuje się zastrzeżenie w karze specjalnej. W pozostałych przypadkach nie wolno nadać zastrzeżenia o nieodwracalności. Zastrzeżenie to wywołuje skutek analogiczny do zastrzeżenia w PD. Jeżeli nie nadano zastrzeżenia, zdyscyplinowany może ubiegać się o przyjęcie w poczet CAW po spełnieniu wymogów opisanych w artykule o Administracji Witryny.
Kara zawieszenia nie może zostać wymierzona, jeśli decyzja jest zawieszona.
Obniżenie rangi można zastosować wyłącznie wobec osoby zajmującej co najmniej rangę drugą. Osoba tak ukarana nie może skutecznie starać się pozytywnie o promocję przed zatarciem kary.
Jeżeli zastosowano zakaz publikacji postów, stosuje się odpowiednie zawieszenie, albowiem zakaz ten dotyczy także postów specjalnych.
Główny administrator (dalej: GA) rozpatruje odwołania od rozstrzygnięć złożone przez dyscyplinowanego od dowolnego rozstrzygnięcia niebędącego umorzeniem procedury oraz OKU od każdego rozstrzygnięcia. Odwołanie wnosi się w terminie do 7 dni od wydania rozstrzygnięcia. Odwołanie wniesione po terminie, przez niewłaściwą osobę lub od niewłaściwego rozstrzygnięcia zostanie odrzucone. W razie przyjęcia odwołania GA wyda rozstrzygnięcie odwoławcze w terminie 3 dni. Informacje tu zawarte mają odpowiednie zastosowanie do odwołań od rozstrzygnięcia w ramach SPD.
Jeżeli sprawa została rozpatrzona w TP, a odwołujący się wykaże, że przez to pominięto istotny materiał mogący zadecydować o odpowiedzialności lub wymiarze kary, GA unieważnia procedurę i kieruje sprawę do ponownego rozpatrzenia w trybie normalnym przez innego prowadzącego. Sprawa skierowana do ponownego rozpatrzenia toczy się, jak gdyby poprzednie jej rozpatrzenie nie miało miejsca. GA może też zastosować ten środek, odnotowawszy, że przy rozpatrywaniu sprawy w TN dokonano rażącego naruszenia zasad rozstrzygania. Skierowanie takie nie jest uznawane za rozstrzygnięcie odwoławcze, albowiem byłoby to niesprawiedliwe z punktu widzenia prawa do odwołania się od formalnie rzetelnego rozstrzygnięcia.
Wydając rozstrzygnięcie odwoławcze, GA może zmienić wydaną decyzję w zakresie formy rozstrzygnięcia i wymiaru kary. Rozstrzygnięcie odwoławcze unieważnia decyzję, od której się odwołano, wchodząc w życie z chwilą wydania i powoduje niezwłoczne zamknięcie sprawy.
Repozytorium stanowi wgląd w praktykę odnoszącą się do przeprowadzania PD, SPD oraz rozpatrywania odwołań. Każdy wpis w repozytorium zawiera podsumowanie najważniejszych faktów oraz interpretacji w sprawie, które miały wpływ na jej rozstrzygnięcie, a także wskazanie rozstrzygnięcia. Każdy taki wpis wiąże w przyszłych sprawach względem podobnych okoliczności. Innymi słowy, repozytorium służy zapewnieniu jednolitości systemu dyscyplinowania, a także upewnieniu uczestników PD, SPD i osób odwołujących się w kwestii oczekiwań bazujących na dotychczas rozstrzygniętych podobnych sprawach.
Po zakończeniu sprawy ostatnia osoba, która wydała w niej rozstrzygnięcie, dokonuje wpisu poniżej w terminie 7 dni, chyba że oznaczałoby to powielenie wpisu. Jeżeli zasady się zmieniły, wpis traci ważność: oznacza to, że zostaje przeniesiony do tabeli wpisów nieważnych, a jego podsumowanie zostaje wykasowane.
Za słowo kluczowe uznaje się możliwie najprostszy, tekstowy opis zarzucanego naruszenia dyscypliny, np. doxxing.
Poniższe ważne wpisy wiążą każdego prowadzącego i uczestnika PD, SPD, a także osobę odwołującą się od rozstrzygnięcia w tychże. Wydanie rozstrzygnięcia naruszającego poniższy ważny wpis jest jednoznaczne z rażącym naruszeniem zasad rozstrzygania i należy je uznać za nieważne. Moc poniższych wpisów jest jednak mniejsza od mocy obowiązujących zasad.
Lp. | Kod sprawy | Słowa kluczowe | Ważność |
---|
Fakty, interpretacje, rozstrzygnięcia
Wpisy ważne
Na tę chwilę zakładka ta pozostaje, na szczęście, pusta.
Wpisy nieważne
Lp. | Kod sprawy | Słowa kluczowe | Ważność |
---|